639. Viszlát márkázott cigaretta!

Viszlát arany Marbi, viszlát Camel teve, helló csúnya, barna doboz! Magyarországon is jön a márnakév nélküli, egységesített cigaretta csomagolás.

Egy kedden megjelent kormányrendelet alapján augusztus 20-ától új (márkájú vagy típusú) cigarettát már csak jelzés, illetve védjegy nélküli, úgynevezett egységesített (plain, generic,standardised, homogeneous) csomagolásban lehet piacra dobni. A már piacon lévő márkákat és típusokat 2016. december 31-éig lehet gyártani, importálni, bejegyzett kereskedő által fogadni és 2017. május 20-áig lehet forgalomba hozni. Vagyis a logók lekerülnek a dobozról, az egyetlen különbséget az eltérő cigaretták között az egységesített formában feltüntethető név és a dohánytípus teszi ki majd.

A csomagolások egységesítése egy régóta zajló háború lezárását jelentheti, mely során lépésekben szűntek meg a márkajelzések a csomagoláson. Biztos mindenki fel tudja ezt idézni, először írásos, majd képes figyelmeztetések jelentek meg a cigaretta csomagoláson.

Elsőként erre a szabályozásra a cigaretta gyártók bizonyos országokban csomagolási innovációkkal reagáltak és 2000-es évek elején környékén elterjedtek a vonzóbb slim csomagolások és megjelentek az oldalról nyitható (side-opening pack) és könyvszerűen nyitható (book pack) csomagolások, melyek időszakosan jelentősen megnövelték az eladásokat. Azonban az új egységesített csomagolás bevezetése ezt is lehetetlenné teszi, mert a nyitási technológia is egységes kell legyen, amellett, hogy a dobozok egységes külsővel, ugyanolyan színnel, méretben egyforma betűtípussal készülhetnek és kerülhetnek forgalomba. A szín kiválasztásakor még arra is figyeltek, hogy a legkevésbé vonzó színt válasszák.

Kérdés, hogy mennyire segít ez az egységes csomagolás a leszokást és a dohányzás csökkentését. Ausztrália volt az első ország, ahol bevezették a márkajelzés nélküli egységesített csomagolásokat. Kutatások (habár elég ellentmondásosak) bebizonyították, hogy csak a csomagolás egységesítése miatt 0,55 százalékponttal esett vissza a fogyasztás 2012 és 2015 között Ausztráliában. Habár nem tűnik nagy számnak, mindenesetre az ausztrál cigi ellenes lobbi nagy sikerként értékelte az eredményeket. Az elrettentő figyelmeztetésekkel teli és egységesített csomagolás a kutatási eredmények alapján nem vonzó a fogyasztóknak és habár leszokni nem biztos, hogy ettől fognak, a rászokást valamennyire hátráltatja. (Akit részletesen érdekel a téma, itt talál rengeteg összefoglaló cikket a dohánytermékek csomagolásának fogyasztókra gyakorolt hatásáról.)

A csomagolások szabályozása tekintetében Magyarország a középmezőnyben jár a szabályozás bevezetésével. A trendeket figyelve megállapítható, hogy szép lassan mindenhol bevezetnek valamilyen korlátozást és szép lassan el fognak tűnni a márkázott cigaretta csomagolások, hiszen míg 2001-ben mindössze 1-2 országban volt kötelező képes figyelmeztetéseket alkalmazni, 2014-ben már közel 80 országban. Hasonló növekedés figyelhető meg a figyelmeztetések csomagoláson való feltüntetésének arányára is, ugyanis ez is mindenhol növekszik a márkázott tartalom rovására.

cigaretta<em>plain5.jpg cigaretta</em>plain6.jpg cigaretta<em>plain10.jpg cigaretta</em>plain9.jpg cigaretta<em>plain4.png cigaretta</em>plain1.png
cigaretta<em>plain2.png cigaretta</em>plain3.png cigaretta<em>plain7.jpg cigaretta</em>plain8.gif