650. Honnan jön a Mikulás zacskója?
Mikulás napja talán az az ünnep, amit a legtöbbféleképpen ülünk meg világszerte – egy viszont közös benne: az ajándék! Télapó mindig hoz valami ajándékot, és általában csizmába vagy Mikulás-zacskóba gyűjti össze azt. Az itthon legelterjedtebb Mikulás-zacskó egy helyről, a Sipospacktól érkezik.
A mai napig nem egyértelmű, hogy a Miklós napi ajándékozás mióta divat: széles körben a 16. században terjedt el a szokás, és a jóságos Szent Miklóstól az évszázadok alatt eljutottunk a fogyasztóiparhoz. Nem mintha érkezne bármilyen panasz: a gyerekek biztosan jobban élvezik ezt a mai, ajándékcsomagokat szállító Mikulást, mint a régi magyar hagyomány szerinti lánccsörgetős, krampuszokkal járkáló verziót. A középkorban ugyanis Miklós napján egy, a gyerekeket megfélemlítő rémalak járkált. Persze nem volt mindig ilyen gazdag sem a Mikulás – az 1800-as években még csak az igen jómódú gyerekek kaptak ajándékokat.
A magyar Mikulás sajátossága, hogy nem repül, és nem a kéményen át érkezik (ahogy az angolszász országokban karácsonykor teszi). Magyarországon alapvetően kétfelé oszlik a hagyomány: a kisebbség angolszász mintára kifényesített cipőjét teszi ki az ablakba. A többség azonban inkább szereti Mikulás-zacskóba, az ablakba tenni a gyerekek ajándékait. És minél szebb és kedvesebb a csomagolás, annál jobban mutat az ablakban.
És ezek a zacskók szinte mind, kivétel nélkül a Sipospacknál készülnek, akik már évtizedek óta gyártják itthon a Mikulás-zacskókat. Weboldaluk szerint még maga a Mikulás is rendszeres vásárlójuk – ezt azért nem sokan mondhatják el magukról...
Tehát ha valaki esetleg elgondolkodott volna, hogy a milliónyi zacskó honnan jön, és hogyan készül, itt a videó, ami bemutatja, hogy készülnek és honnan jönnek a Mikulás zacskói.
Forrás: Sipos