128. A bővülő termékválaszték hatása a csomagolástervezésre

Van olyan érzésem néha vásárláskor, hogy elegem van, mert túl sok a termék, mert túl széles a kínálat az eladóhelyen. ilyen esetekben a csomgolásoknak még nehezebb feladata van, hogy kitűnjön a tömegből, és elősegítse a vásárlást.

Az biztos, hogy a vásárlások dinamikája megváltozott manapság. A bővülő termékválaszték a 10-20 méter hosszú sorokban számtalan hasonló (tehát egymást helyettesítő) terméket tartalmaz az eladóhelyen, mely környezetben már nem a régi, jól bevált marketing módszerekkel lehet értékesíteni (és vásárolni). A hangsúly az átgondolt vásárlási döntés helyett sokszor a fogyasztó hangulatánn és érzelmein van, mert a vásárlási döntések nagy aránya (70% körül) a vásárlás helyén születik meg, amiben igen nagy szerepet játszik a csomagolás.

De mit tegyenek a merketingesek és termékdesignerek, hogy ebből a rengetegből kitűnjenek?

  • Egyik megoldás, ha a termék kitűnik a tömegből. Ha a polchelyet nem tudjuk megfizetni, legalább legyen fgyelemfelkeltő, eltérő a csomagolás. Sajnos a nem ismert és nem feltünő terméket a fogyasztó ignorálhatja a sok hasonló termék között. Azonban ha megakad a jól pozícionált és kellemes küllemű terméken a szeme, akkor talán meg is veszi.

  • Másik megoldás, hogy hasonlítson a legnagyobb piacrésszel rendelkező márkához, amit copícat stratégiának is nevezünk. A vásárló sokszor ugyanis az ismertet előbb veszi észre, mint az ismeretlent. Sokszor csak otthon veszik észre a vásárlók a hibát, amikor már megvásárolták. Ha jobb a beltartalom, nyert ügye van a termelőnek/forgalmazónak.

  • A nagy termékválaszték a kódok, szimbólumok, jelek és logók intenzívebb használatára is rászoktatta a fogyasztókat, így ezeket is tudatosan kell alkalmazni a csomagolásdesignon. Ugyanis ezek egyszerűsítik a fogyasztók számára a döntéseket. Például van olyan még, aki elolvassa egy rózsaszín ásványvizes palackon, hogy az szénsavas vagy sem? Nem, mert a rózsaszín egy (Magyarországon) bevett szokás szerint a szénsavmentességre utal (ez a színkódolás a csomagoláson). De ugyan ez igaz a joghurtokra is például, ahol ha a természetes összetevőket akarják hangsúlyozni, ott a zöld színt használják. A vásárló ezzekkel a szabályokkal, leegyszerüsítésekkel képes sokkal több terméket végigpásztázni és a döntés során több terméket figyelembe venni. És ezeket a marketingeseknek, csomagolástervezőknek jól használni is kell tudni a termék megtervezése során.

Vagyis nem csak egy termékcsomagolást kell tervezni, hanem egy környezetébe illő, de mégis kitűnő koncepciót, amire felfigyelnek a vásárlók, legfőképp 5 méter messzeségből. Az új designt a tervezőasztalon mindenki észreveszi, de a polcon a számtalan másik között is eléri ugyan azt a hatást? Vagyis tessék a tervezőasztal mellől felállni és kipróbálni a terméket a többi termék között is! Ha ez megvan, fél siker a terméktúlkínálatban.